Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftliği nasıl kurulur? Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. İnsan yaşamının önemli ihtiyaçlarından biri olan yiyecek ihtiyacını karşılamak için tavuk ürünleri oldukça fazla bir biçimde tüketilmektedir. Akşam yemeğinden kahvaltıya kadar tavuk ürünleri bir yok yerde kullanılmaktadır.

Tavuk çiftliği kurmak istediğimiz zaman düşünmemiz ve karar vermemiz gereken birçok detay vardır. Bunlardan biri iş planı hazırlamaktır. Çiftlik giderleri, hazırlayacağınız planda mutlaka yer almalıdır. Bu kısımda çiftlikteki malzemelerin, yemlerin, bakım malzemelerinin, çiftlikte çalışacak kişilerin maaş ve primlerinin masraflarını hesaba katılmalıdır. Çiftlik gelirleri için çiftlikten beklenilen aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık kazançları tahmin ederek ve hedefler belirlememiz gerekir.

Sermayeniz yoksa ve çevrenizdeki insanlardan borç alma gibi bir imkanınız yoksa, farklı yöntemler ile kendinize finansal kaynak oluşturmalısınız. Genelde banka ve kooperatiflerden kredi alınarak bu finansal kaynağı oluşturabilirsiniz.

Tavuk çiftliği işini daha yakından incelemek için o işin içinde olmanız gerekmektedir. Bu yüzden tavuk çiftliği kurmak istediğinizde, diğer çiftlikleri dolaşabilir gözlemler yapabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kurmaya karar verdiğinizde önünüzde iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden hangisini seçeceğinize göre de işlemleriniz şekillenecektir. Nedir bu yollar? Kümes tavukçuluğu mu yoksa mera tavukçuluğu mu yapmak istiyorsunuz?

Kümes tavukçuluğu için bir çiftlik kurmak isterseniz, büyük kapalı alanlar inşa etmeniz ve burada tavuk yetiştirmek için gerekli olan makineleri almanız gerekmekte.

Öte yandan mera tavukçuluğu için bir çiftlik kurmak isterseniz, ufak kümesler ve bir arsaya ihtiyacınız olacak. Kümes tavukçuluğundan farklı olarak etrafı çitleyerek o alan içerisinde tavukları yetiştirebilirsiniz. Bu bakımdan mera tavukçuluğu avantajlıdır. Çünkü masraflar azdır ve çok az sayıda tavukla hemen tesisinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Her iki yöntemde de tavukların bakımlarını sağlamak zorundasınız. Her iki yöntemde de tavukların sağlıklı şekilde yetişmeleri için gereken her şeyi kendiniz sağlamalısınız.