Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle ofisinize girildiğinde, müşteriniz profesyonel bir ofise geldiğini hissetmelidir. Bunun için ofisinizin girişi dağınık olmamalı, ferah ve iyi ışıklandırılmış olmalıdır. Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanmanız oldukça önemlidir. Karanlık ofisler müşterilerinize kendini güvensiz hissettirecektir ve kendisinden bir şey gizleniyormuş hissi yaratacaktır. Eğer ofisinizde personel olarak çalışan bir sekreter var ise, masasının girişi karşılayacak şekilde konumlandırılmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Ofis dekorasyonu nasıl olmalı dediğinizde, genel olarak karışıklıktan uzak, abartılı olmayan, sade ve etkili eşyaların kullanılmış olması, önemli bir unsur olacaktır. Etrafta birbirinden farklı renk ve malzemelerle üretilmiş dolaplar olmamalı. Bütün masalar, dolaplar ve diğer mobilyalar birbiri ile takım olmalı ve birbirini tamamlayarak göze hitap etmeli. Dosya dolapları kapaklı olarak tercih edilmeli, bu sayede dağınık görüntü gözlerden uzak kalacaktır.

İş yerinizde çalışan kişilerin kendilerini tanıtması oldukça önemlidir. Bunun için masaların üzerine veya odaların kapısına, rahat okunabilecek şekilde ve genel dekorasyonunuza uygun olarak isim kartları yerleştirebilirsiniz.

Bazı ofisler oldukça büyük bir alana sahip olabilirler. Çalışanların rahatlığı düşünülerek seçilen bu ofisler doğru şekilde dekore edildiğinde çalışanların başarısı bu dekorasyon ile doğru orantılı bir biçimde artar. Ofis dekorasyonu insanların ruh hallerini olumlu ve olumsuz etkilemektedir. Ofisler malum pek çok kişinin tüm boyu vakit geçirdiği alanlardır. Bu alanların rahat, konforlu ve iç açıcı olması gerekir ki insanlar çalışmaktan sıkılmayıp işlerine konsantre olabilsinler.

Ofislerde kullanılan mobilyaların takım olmalarına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bu takımları seçerken ofisin genel dekorasyonuna uygun olması gerekmektedir. Düzenli ve sıkıcı olmayan bir ofis çalışanların rahat olmalarını ve daha verimli çalışmalarını sağlar. Ofis ortamının dinamik ve aydınlık görünmesi için açık yeşil ve mavi tonları kullanılabilir. Özellikle mavi tonları dinlendirici etkiye sahip olduğu için tercih edilmelidir. Aydınlatmalarda gizli panellerin kullanılması, hem modern bir şıklık yaratır hem de ışığın odaya daha rahat yayılmasını sağlar. Ayrıca ortamın sıkıcı olmaması açısından, duvarlara ve çalışma masalarına birkaç renkli tablo ve ayrıntılar yerleştirilebilir.