Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Zayıfsanız ve daha fazla bir kiloya ulaşmak istiyorsanız, bunu sağlıklı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Kilo almak için vücudunuzun harcadığından daha fazla kalori tüketmeniz gerekecektir. Tüketilen kalori miktarı arttırılmalı ancak bu yüksek kalorili yiyecekler ve fiziksel aktiviteleri ihmal edeceğiniz anlamı taşımaz.

Kilo almaya çalışırken sağlıklı yiyecekler tercih edilmeli. Gazlı içecekler, işlenmiş paketli ürünler, hamur işleri tüketerek alınan kilo ve oluşan karın bölgesi yağlanması yerine dengeli miktarda kas ve yağ kütlesi kazanmak hedeflenmelidir.

Kilo almak ile ilgili yöntemleri sıralamadan önce isterseniz zayıflık kavramına bir açıklık getirelim. Çünkü birçok insan zayıf olduğunu düşünüyor. Ama bu düşüncenin aksine birçok insan için kilo durumları sadece kendi düşünceleri olarak kalıyor. Vücut kitle indeksi 18.5’un altında olan kişiler tıbbi olarak zayıf sınıfındadır. Tabi ki bu sınıflandırma herkes için geçerli değil. Zira insan bedeni oldukça geniş bir varyasyon kapasitesine sahiptir.

Aşırı kilolu olmak metabolizma hızını düşürerek, kalp damar ve kanser gibi birçok hastalığın riskini arttırır. Peki durum tam tersi ise yani aşırı zayıflıkta zararlı mıdır? Cevabımız evet, zayıf olmakta ciddi şekilde sağlığınız risk oluşturur. Bunun nedeni bedeninizin yeteri kadar kalori tüketmemesi ile alakalıdır. Bu sebeple eğer zayıfsanız bağışıklık sisteminiz zayıflar, kas kaybı hızlanır. Ayrıca kas kaybına bağlı kırıklar ve düşmeler ciddi şekilde artış gösterebilir.

Sağlıklı kilo alımı, tıpkı bir kilo verme programı gibi dengeli bir yaklaşım gerektirir. Sağlıksız yemek tüketimi aşırı kilo alımına neden olabilir. Ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi karşılamayacaktır. Sağlıksız ve paketli yağ, şeker ve tuz fazla kilo oluşturmasa bile vücudunuza zarar verebilir. Sağlıklı bir şekilde kalori almanız için diyetinizi büyük ölçüde değiştirmenize gerek yok. Fındık, peynir ve sağlıklı yan yiyecekler ile takviye ederek tükettiğiniz kalori miktarını artırabilirsiniz. Badem, ay çekirdeği, meyve veya tam tahıllı buğday ekmekleri bu konuda sizlere yardımcı olabilir.